Чим небезпечні камені у жовчному міхурі
Жовчний міхур – це орган невеликого розміру, прикріплений до печінки, що акумулює жовч, за допомогою який організм переробляє жири, підтримує нормальну мікрофлору кишечника. Під впливом різних факторів може відбуватися застій жовчі, що призводить до зміни її складу та подальшого утворення каменів у жовчних протоках.
Камені у жовчному міхурі – одна з найпоширеніших проблем у жінок.
За статистикою МОЗ України, кожен сьомий житель України страждає на сечокам’яну хворобу, і близько 65 відсотків з них – жінки. На щастя для більшості людей, камені в жовчному міхурі «мовчазні» – вони не викликають серйозних симптомів. Коли вони починають завдавати суттєвого дискомфорту, існують ефективні шляхи вирішення проблеми.
За статистикою, їх формування спостерігається у кожного п’ятого жителя планети, і частіше від цієї недуги страждають жінки (у них захворювання зустрічається вдвічі частіше, ніж у чоловіків). Появі проблеми сприяє гормон естроген, що уповільнює процес відтоку жовчі. Позбутися її можна консервативними методами лікування, хірургічним шляхом.
Що таке жовчне каміння?
Жовчні камені починаються з жовчі, речовини, яка допомагає в перетравленні жирів і абсорбції деяких вітамінів. Жовч утворюється в печінці і переноситься в жовчний міхур, невеликий грушоподібний орган, який концентрується та зберігає її. Жир у їжі викликає викид гормону, який викликає скорочення жовчного міхура та вивільнення жовчі в кишечник.
Камені в жовчному міхурі – це тверді шматки, які утворюються при кристалізації накопиченої жовчі. Більшість їх менше дюйма в діаметрі, але в окремих випадках вони можуть бути такими ж маленькими, як піщинка, або такими ж великими, як м’яч для гольфу. Більшість каменів у жовчному міхурі складаються переважно з холестерину. Решта, відома як пігментне каміння, утворюється з кальцієвих солей і білірубіну – продукту розпаду червоних кров’яних тілець.
Coronavirus COVID-19 та сечокам’яна хвороба
У той час як пандемія COVID-19 продовжує лютувати в деяких частинах світу, вона впевнено вражає багато частин тіла, не оминаючи стороною та нирки. В даний час відомо, що люди, які переносять COVID-19, можуть просто не знати, що у них проблеми з нирками. Вся справа в тому, що у інфікованих частіше виникають тромби в судинах, а це, у свою чергу, може негативно позначитися на нирках, пронизаних мережею найтонших капілярів. Тим часом вчені продовжують вивчати методи лікування та стежити за мутацією вірусу.
Причини жовчнокам’яної хвороби, способи її лікування
Холестеринові камені утворюються, коли рідка жовч у жовчному міхурі містить більше холестерину, ніж жовчні солі можуть розчинити. Камені холестерину також можуть розвиватися, якщо жовчний міхур не стискається і не спустошується так, як має. Пігментне каміння пов’язане з деякими захворюваннями, включаючи хвороби печінки, деякі види анемії та інфекції жовчних проток.
Розвиток патології провокують різні фактори ризику:
- вік;
- зайва вага;
- звуження жовчовивідних проток;
- недостатня кількість в організмі фолієвої кислоти (вітамін В12);
- недостатність підшлункової залози.
Крім цих факторів, частими причинами формування каменів є малорухливий спосіб життя, віддалений шлунок (в анамнезі).
Біда з жовчним каменем
Жовчні камені викликають проблеми, коли вони блокують будь-які протоки, що несуть жовч з печінки або жовчного міхура (або травні ферменти з підшлункової залози) в тонкий кишечник.
Чому жінки наражаються на більший ризик?
Це ефект жіночих гормонів. Естроген збільшує холестерин у жовчному міхурі, і прогестерон уповільнює спустошення жовчного міхура. Це може пояснити, чому ризик для жінок у порівнянні з чоловіками знижується із віком. У віці до 40 років у жінок майже втричі частіше, ніж у чоловіків, діагностують жовчний камінь (наприклад, вагітність збільшує ризик), проте до 60 років їх ризик дещо вищий. Естрогенна терапія збільшує ризик, особливо якщо приймати її як таблетку, а не як пластир.
Оральні протизаплідні таблетки також дещо збільшують ризик, але тільки в першому десятилітті використання.
Ожиріння є ще одним фактором ризику, тому що тіла з великою кількістю жиру виробляють більше естрогену. Хоч як це парадоксально, швидка втрата ваги також збільшує ризик, тому що дуже низькокалорійна дієта заважає виробленню жовчі і, отже, викликає велику кристалізацію холестерину. Камені в жовчному міхурі настільки поширені після операції зі втрати ваги, що пацієнтам часто радять видалити жовчний міхур. Жовчні камені також частіше зустрічаються у людей з діабетом або будь-яким захворюванням, яке зменшує скорочення жовчного міхура або рухливість кишечника, наприклад, ушкодження спинного мозку. Нарешті, є деякі докази генетичної вразливості до утворення жовчного каміння.
Як лікувати каміння в жовчному міхурі
Жовчні камені слід лікувати тільки якщо вони викликають симптоми. Для рецидивів жовчного міхура найбільш ефективним лікуванням є хірургічне видалення жовчного міхура, або холецистектомія. У минулому стандартною процедурою була операція з 5-дюймовим надрізом та перебування у лікарні до тижня. Цей підхід був значною мірою замінений лапароскопічною холецистектомією, у процесі якої жовчний міхур видаляється за допомогою інструментів, вставлених через невеликі надрізи на шкірі. Ця процедура вимагає лише перебування у лікарні на одну ніч та наступного тижня відновлення будинку. Однак існує невеликий ризик травмування жовчних проток, і в 5-10% випадків хірургу може знадобитися відкрита операція з великим надрізом через ускладнення.
Можна легко жити без жовчного міхура. Печінка виробляє достатньо жовчі для нормального травлення. Коли жовчний міхур видалений, жовч просто стікає прямо в тонку кишку через загальну жовчну протоку.
Хірургічне втручання
Часто трапляється так, що камені в міхурі не турбують хворого, а іноді про їх появу дізнаються випадково (під час УЗД). У таких випадках, деяким пацієнтам рекомендується видалення даного органу як профілактика, адже через певний період часу стороннє тіло все ж таки почне турбувати (видалення не запаленого міхура значно легше).
Також операція потрібна пацієнтам з типовою жовчною колікою (високий рівень розвитку ускладнень), людям, з больовими відчуттями у правому підребер’ї, викликані наявністю каменю в жовчному міхурі, у запущеному випадку.
Консервативне лікування
Не хірургічне втручання (медикаментозне розчинення), рекомендується пацієнтам:
- які мають каміння збагачені холестерином (без вмісту кальцію), саме вони придатні для розчинення;
- з протипоказаннями до операції (з розміром затвердіння, що не перевищує 5 мм).
Чи можна жити з камінням у жовчному міхурі
Камені в жовчному міхурі можна лікувати без операції, але тільки якщо вони не викликають певних симптомів: Ви коли-небудь відчували дивну біль у верхній частині живота? Зазвичай травний дискомфорт після їжі – це не привід для занепокоєння, але для інших – це ознака порушення роботи жовчного міхура.
Якщо жовчні камені по недбалості не лікуються, це може призвести до таких небезпечних для життя наслідків, як холецистит і сепсис. Крім того, потенційно це може спричинити ризик розвитку раку жовчного міхура в майбутньому.
Пацієнтам, які мають дане захворювання, рекомендуємо звернутися за кваліфікованою допомогою до клініки «Авіценна Медікал», де проводиться ефективна лапароскопічна холецистектомія. Консультацію проводить досвідчений хірург.