fbpx

Що таке ендоскопія і що потрібно знати про процедуру

 

Ендоскопія – один з найбільш інформативних методів спостереження за процесами, що відбуваються всередині організму. Це можливість поставити найточніший діагноз і побачити стан шлунково-кишкового тракту зсередини. Медична практика має кілька видів ендоскопів та області їх застосування. Сама процедура полягає в введенні довгої тонкої трубки безпосередньо в тіло для детального спостереження за внутрішніми органами або тканиною. Ендоскопія також може бути використана для виконання інших завдань, включаючи обстеження та нескладну хірургію.

Ендоскопи є мінімально інвазивними і можуть бути вставлені в отвори тіла, такі як рот або задній прохід.

Оскільки сучасна ендоскопія має відносно мало ризиків, дає детальні зображення і швидко виконується, вона виявилася неймовірно корисною в багатьох областях медицини. Сьогодні щороку проводять десятки мільйонів ендоскопій.

У цій статті ми пояснимо деякі види ендоскопії, чому і як вони виконуються, загальну процедуру та будь-які потенційні ризики.

Швидкі факти про ендоскопію

Ось деякі ключові моменти ендоскопії, які вам буде корисно знати перед проходженням процедури:

  • Ендоскопія-це швидка і відносно безпечна процедура.
  • Перший ендоскоп був розроблений у 1806 році.
  • Основним призначенням ендоскопії є дослідження, підтвердження та лікування.
  • Ендоскопія може бути використана для видалення пухлин або поліпів із травного тракту.

Види досліджень

Розрізняють ендоскопи в залежності від сфери їх застосування:

  1.  при підозрі на захворювання ШКТ – ендоскоп вводиться через ротову порожнину, назва процедури – відеофіброезофагогастродуоденоскопія (ВФГДС);
  2.  огляд товстої кишки проводиться із застосуванням відеофіброколоноскопії (ВФКС);
  3.  бронхіальне дерево вивчається відеобронхофіброхоскопією.

У нашій клініці є всі ці види відеоендоскопів високої якості японського виробника. Перевага методу полягає й у можливості взяття зразка тканини щодо лабораторних гістологічних чи бактеріологічних аналізів. За потреби таким способом проводиться ендоскопічна операція – видалення поліпів або новоутворень.

Ендоскопія може бути корисною в різних медичних ситуаціях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ендоскопія використовується на дослідження багатьох систем людського організму; ці області включають:

    Шлунково-кишковий тракт: стравохід, шлунок і дванадцятипала кишка (езофагогастродуоденоскопія), тонка кишка (ентероскопія), товста кишка (колоноскопія, сигмоїдоскопія), жовчна протока, пряма кишка (ректоскопія) та задній прохід.

  • Дихальні шляхи: Ніс (риноскопія), нижні дихальні шляхи (бронхоскопія).
  • Вухо: Отоскопія
  • Сочевивідні шляхи: Цистоскопія
  • Жіночий репродуктивний тракт (гіноскопія): шийка матки (кольпоскопія), матка (гістероскопія), маткові труби (фаллопоскопія).
  • Через невеликий розріз: черевна або тазова порожнина (лапароскопія), нутрощі суглоба (артроскопія), органи грудної клітки (торакоскопія та медіастиноскопія).

Підготовка до ендоскопії

Ваш лікар порадить вам, як підготуватися до ендоскопії, оскільки різні процедури будуть мати різні вимоги. Процедура не вимагає стаціонарного перебування в лікарні і зазвичай займає всього близько 1 години. Для багатьох видів ендоскопії людині необхідно голодувати близько 12 годин, хоча це залежить від типу. Для процедур, що досліджують кишечник, проносні можуть бути прийняті напередодні ввечері, щоб очистити систему.

Лікар проведе обстеження перед ендоскопією. Важливо згадати всі ліки (включаючи добавки) і будь-які попередні процедури.

Проведення процедури

Процедура проводиться лікарем та помічником-помічником. Час проведення – 5-10 хвилин. ВФГДС проводять на голодний шлунок, ВФКС вимагає очищення кишечнику клізмою/проносним. Перед виконанням помічник запропонує місцевий знеболюючий препарат. Якщо процедуру проходять маленькі діти – може задіятися анестезія короткої дії для запобігання емоційному хвилюванню.

Процедура певною мірою залежатиме від причини проведення ендоскопії.

Існує три основні причини проведення ендоскопії:

Дослідження: Якщо людина відчуває блювання, біль у животі, порушення дихання, виразку шлунка, утруднення ковтання або шлунково-кишкову кровотечу, наприклад, для пошуку причини можна використовувати ендоскоп.

Підтвердження діагнозу: Ендоскопія може бути використана для проведення біопсії для підтвердження діагнозу раку або інших захворювань.

Лікування: ендоскоп може бути використаний для безпосереднього лікування хвороби; наприклад, ендоскопія може бути використана для припікання (герметизації за допомогою тепла) судини, що кровоточить або видалення поліпа.

Іноді ендоскопія поєднується з іншою процедурою, такою як ультразвукове сканування. Вона може бути використана для розміщення ультразвукового зонда поблизу органів, які важко візуалізувати, наприклад, підшлункова залоза.

Сучасні ендоскопи іноді оснащені чутливими лампами, що використовують вузькосмугову візуалізацію. Цей тип візуалізації використовує специфічні сині та зелені довжини хвиль, які дозволяють лікарю легше визначити передракові стани.

Ендоскопія зазвичай проводиться, коли пацієнт перебуває у свідомості, хоча іноді пацієнт отримує місцеву анестезію (зазвичай анестезуючий спрей у задню частину горла); часто пацієнт перебуває під седативною дією.

При ендоскопічних процедурах, що включають вхід через рот, для захисту зубів і губ при введенні трубки використовуватиметься капа.

Клініка має високоякісні обладнання, ендоскоп, який дозволить визначити причину тієї чи іншої хвороби самим щадним для організму способом.

Використання ендоскопа в хірургії

Ендоскопи, що використовуються в хірургії, допомагають звести до мінімуму кровотечу та час відновлення.
В останні роки ендоскопія просунулась вперед, дозволивши проводити деякі види операцій із використанням модифікованого ендоскопа; це робить операцію менш інвазивною.

Такі процедури, як видалення жовчного міхура, герметизація та перев’язка маткових труб та видалення невеликих пухлин із травної системи або легень, тепер стали звичною справою.

Вартість послуг з Ендоскопії в нашому медичному центрі

Назва послугиЦіна, грн.
Цистоскопія800,00
Біопсія молочної залози (включаючи вартість цитоморфологічного дослідження, витратні матеріали)450,00

 

Часті поширені запитання

Як відбувається ендоскопія?

Діагностична та лікувальна ендоскопія відувабється шляхом введення трубки з камерою та лампочкою в тіло пацієнта через ніс, рот, анус чи сечівник.

Скільки по часу займає процедура ендоскопії?

Ендоскопія, як правило, найчастіше займає не менше 10 – 15 хвилин. Потім, складаються протокол дослідження передачі пацієнту, який оформлюється за 5 – 15 хвилин, далі вже – роз’яснення результатів дослідження триває індивідуально Звідси виходить, що вся процедура повністю займає десь приблизно 1 час.

Що відчуває пацієнт при ендоскопії?

Пацієнт нічого не відчуває, так як сучасні м’які високотехнологічні ендоскопи зводять до мінімуму якісь неприємні та болючі відчуття.

Як нас знайти


Онлайн-запис на прийом спеціаліста
в медичному центрі «Авіценна Медікал»







Для зворотного зв'язку обов'язково вкажіть email або контактний телефон, інакше ми не зможемо підтвердити вашу заявку і зв'язатися з вами.

Всі поля, відмічені символом *, повинні бути обов'язково заповнені